
1. 10. Mezinárodní den seniorů
Mezinárodní den seniorů se každoročně slaví 1. října. 14. prosince 1990 Valné shromáždění OSN hlasovalo o zřízení 1. října jako Mezinárodního dne seniorů, jak je uvedeno v Usnesení Organizace spojených národů 45/106. Svátek se poprvé konal 1. října 1991. Svátek se slaví zvyšováním povědomí o problémech, které mají vliv na seniory, jako je stárnutí a zneužívání seniorů. Je to také den, kdy si lidé váží přínosů, které senioři pro společnost dělají.
1. 10. Mezinárodní den kávy
Mezinárodní den kávy vyhlásila na první říjnový den Mezinárodní organizace pro kávu, ICO. Tento den má sloužit k oslavě pití kávy a napomáhat podpoře kávy produkované a prodávané podle standardů hnutí Fair trade. Je to též příležitost, aby si lidé na celém světě připomněli nelehké pracovní a životní podmínky těch, kdo kávu v Latinské Americe, Africe a Asii pěstují. Po celém světě probíhá v rámci Mezinárodního dne kávy i řada speciálních akcí pro "kávomily", jako je káva se slevou či zdarma.
Přesné datum vzniku Mezinárodního dne kávy není známo. První akce tohoto druhu se poprvé konala v Japonsku v roce 1983 z popudu Všejaponského sdružení kávy. Ve Spojených státech se o "Národním dni kávy" poprvé veřejně hovořilo v roce 2005.
1. 10. Mezinárodní den lékařů
Jeden z mnoha dnů který opravdu zaslouží být vyhlášeným Mezinárodním dnem. Na počest všem lékařům zachraňujícím životy mnoha lidí po celém světě. Jedná se o jistě obdivuhodné a náročné povolání, neboť právě tady, pod rukami těchto lidí jde o život.
1. 10. Světový den cyklistiky
Jako byl Mezinárodní den bez aut a den mobility, dnem kdy se spíše rozmýšlí o jiném dopravním prostředku než použít auto, dostalo svůj den i kolo - Mezinárodní den cyklistiky. V České republice se stále rozšiřují a renovují cyklostezky, protože jízda na kole je zdravá jak pro naše tělo tak pro ovzduší. Cyklistice propadlo i v ČR mnoho lidí, někteří, což bude zřejmě většina, jezdí na kole rekreačně, tak je zde i skupina profesionálů, kteří se účastní různých cyklozávodů.
1. 10. Světový den vegetariánství
Roku 1977 vyhlásila mezinárodní den vegetariánství společnost SVS (Severoamerická vegetariánská společnost) a roku 1978 se přidala i Mezinárodní vegetariánská unie. Mnoho vegetariánů po celém světě se snaží v tento den rozšířit podvědomí o výživné a zdravé vegetariánské stravě. V posledních letech se tento trend vegetariánů rozmáhá i v naší zemí. Pro vysvětlení vegetarián je člověk, který se živí pouze zeleninou a bezmasými pokrmy.
2. 10. Světový den nenásilí
Mezinárodní den nenásilí byl určen na 2.10. k výročí narození Mahátmy Gándhího. Význam tohoto dne není nutné příliš rozšiřovat, sám název hovoří za vše. Násilí na světě nikdy nic nevyřešilo a čím méně ho bude, tím lépe pro všechny.
2. 10. Světový den hospodářských zvířat
Světový den hospodářských zvířat je další den, který se slaví na narození Mahátmy Gándhího. Po celém světě jsou ročně miliardy poražených zvířat, se kterými není v vůbec zacházeno jako s živými tvory a mnohdy jsou chovány v příšerných podmínkách. Tento den je na protest tomu to chování k zvířatům, ale také na zamyšlení jak těmto věcem předejít. Jedná se o problém "vyspělého" světa, protože hospodářská zvířata jsou zvířaty užitnými a jsou chovány za účelem konzumace, ale i tito tvorové mají právo na řádné a slušné zacházení.
4. 10. Mezinárodní den zvířat
Roku 1226 4.10. kdy zemřel františkánský mnich Sv. František z Assisi, který pečoval o opuštěná, nemocná a týraná zvířata, a právě proto se na tento den stanovil Mezinárodní den zvířat. Kdy by si každý páníček měl uvědomit péči o svého mazlíčka jako je například strava a pohyb a hlavně by měl vést k zamyšlení, zda-li si zvíře vůbec máme pořídit a můžeme mu věnovat dostatek času a péče.
4. 10. Světový den lidských sídel
Smyslem Světového dne lidských sídel je zlepšování podmínek pro naše žití. V mnoha rodinách se za dveřmi "domova" právě skrývá násilí a zneužívání dětí a ostatních členů rodiny. Datum je Organizací spojených národů (OSN) ustanoveno od roku 1985.
5. 10. Světový den učitelů
Den učitelů je dnem, vyhlášeným k poctě učitelů. Termín, ve kterém se den učitelů slaví, se v různých zemích liší, často je to na výročí významného lokálního učitele, nebo mezníku pedagogiky. V České republice a na Slovensku je určeným dnem 28. březen, výročí narození Jana Amose Komenského. Den učitelů byl vyhlášen československou vládou v roce 1955, jako morální ocenění práce pedagogů. V tento den se každoročně vyhlašují výsledky ankety Zlatý Ámos.
28. března školy často také pořádají různé akce, věnované Komenského životu a jeho tvorbě. České ministerstvo školství tento den uděluje Plakety Jana Amose Komenského, ocenění pro nejlepší učitele.
8. 10. Mezinárodní den boje proti popáleninám
Mezinárodní den proti popáleninám byl vyhlášen, abychom si všichni připomněli, jak je důležitá prevence proti popáleninám a jiným úrazům. Musí dbát na správné zacházení s pyrotechnikou (hodně časté úrazy), popálení od vroucího oleje, rozžhavených kamen a dalších. Obzvláště vše dávat a chránit tak aby bylo v dostatečném dosahu od dětí.
9. 10. Světový den pošty
Světový den pošty se koná každý rok 9. října, jako připomínka vzniku světové poštovní unie (UPU) v roce 1874 ve švýcarském Bernu. Založení UPU bylo začátkem globální komunikační revoluce, umožnilo lidem dopisovat si po celém světě.
10. 10. Světový den zraku
Oči jsou pro nás velice důležitým smyslovým orgánem, i proto bychom neměli opomenout Světový den zraku. V tento den si připomínáme problémy se zrakovými vadami jako je např. slepota či různé poruchy vidění a oční nemoci. Moderní medicína, která je i v ČR již dokáže většinu očních vad vyléčit.
10. 10. Světový den duševního zdraví
V tento den bychom všichni měli nalézt alespoň chvílí na duševní pohodu, klid, naučit se zvládání stresu, a každodenního shonu. Řešení jsou různá, někdo zvolí psychologa, pro někoho je vhodnější například Jóga nebo nějaká meditační cvičení.
Prvně byl Světovou federací pro duševní zdraví vyhlášen v roce 1992. Světová federace sdružuje členy z více než 150 zemí světa.
10. 10. Světový den proti trestu smrti
Světový den boje proti trestu smrti vydala deklarace v roce 1977 a vyzvala všechny vlády k úplnému zrušení absolutního trestu. Popravy nadále provádějí nejsilnější světové státy. Čína pomyslný žebříček poprav vede (jejich počet je však státním tajemstvím stejně jako např. v Somálsku) následovaná Íránem, Saúdskou Arábií, USA a Irákem.
11. 10. Mezinárodní den dívek
V roce 1995 byla jednohlasně přijata Pekingská deklarace, která si kladla za cíl se výrazně zasadit za práva nejen žen, ale i dívek. Je to první deklarace, která se specificky zmiňuje o právech dívek. V roce 2011 byl pak 11. říjen určen Mezinárodním dnem dívek. Myšlenkou projektu je soustřeďovat pozornost na výzvy, se kterými se mladé dívky potýkají a postarat se o dodržování jejich lidských práv. Dospívající dívky mají právo na bezpečí, vzdělání a zdravý život, a to nejen během těchto kritických formativních roků, ale i později, když dospívají v ženy.
12. 10. Světový den boje proti artritidě
Tento světový den má za účel zvýšit podvědomí o revmatických onemocněních a jejich důsledcích. Časná diagnóza artritidy může znamenat menší poškození i méně bolestí. Jako u většina světových dnů, věnovaných nějakému onemocnění i akce konané v těchto dnech, připomínají zejména včasnou prevenci.
od 12. 10. Světový týden kostí a kloubů
Světový týden kostí a kloubů vyhlásilo OSN spolu se Světovou zdravotnickou organizací. První den tohoto týdne je stanoven na 12. října a spadá do něj Světový den páteře, den proti osteoporóze a Světový den artritidy. I tento den připomíná základní stavební jednotky lidského těla a důležitost včasné diagnózy problémů či onemocnění.
13. 10. Mezinárodní den za omezení přírodních katastrof
Mezinárodní den omezení přírodních katastrof by nás měl dovést k zamyšlení, jak můžeme předcházet přírodním katastrofám. Možnosti máme samozřejmě omezené a na tuto problematiku existují různé úhly pohledu. Máme možnost katastrofy předvídat - například hurikány, tsunami či zemětřesení a zároveň můžeme svým konáním i ulehčit životnímu prostředí, ovšem přímá souvislost, že znečištění prostředí způsobuje zásadní změnu klimatu není dosud 100 % prokázáno.
14. 10. Světový den standardů
Mezinárodní den standardů byl stanoven k výročí založení Mezinárodní normalizační organizace (ISO) roku 1946, Organizace ISO má na starosti specifikaci a vyhlašování mezinárodních standardů a to v různých oblastech lidské činnosti - oborech. Nejčastěji se můžeme setkat s normami ISO pro služby či průmysl a v posledních letech i v gastronomii (HACCP).
15. 10. Mezinárodní den bílé hole
V roce 1964 byl v New Yorku 15. říjen vyhlášen jako Den bílé hole. 15. říjen je Mezinárodním dnem bílé hole. Jeho cílem je připomenout lidem, že mezi námi žijí i nevidomí či jinak zrakově postižení občané. Podle údajů Světové zdravotnické organizace žije na světě asi 180 milionů lidí s vážným zrakovým postižením.
15. 10. Světový den žen žijících na venkově
Světový den žen žijících na venkově je věnován právě ženám, které žijí a pracují na venkově, ale ne vždy mají ke své práci dobré podmínky, neboť mnohdy dojíždí do práce daleko, žijí z nízkého příjmu, ale i tak vytvářejí více jak polovinu světové potravy. V tento den bychom se nad tím to problémem měli řádně zamyslet a přemýšlet jak zlepšit podmínky pro ženy na venkově. Pravdou je, že se v posledních 20 letech v České republice tyto podmínky změnily.
16. 10. Světový den výživy
Světový den výživy vznikl již v roce 1979, poprvé byl však slaven za 2 roky. V tento den si připomínáme stálý problém nedostatku potravy v některých rozvojových zemích, kde často na hlad a podvýživu umírají zejména děti a s tím spojený problém opačný, který se týká "vyspělé" části světa, jímž je obezita, přejídání se a nezdravá strava. Organizace pro výživu a zemědělství FAO a její partneři organizují k oslavě Světového dne výživy po celém světě mnoho událostí - pochody, výstavy, kulturní vystoupení i koncerty. Společně s celosvětovým slavnostním ceremoniálem propagují tyto akce celosvětové povědomí o těch, kteří trpí hladem a o potřebě zajistit potravinovou bezpečnost a výživnou stravu pro všechny.
16. 10. Světový den páteře
Světový den páteře je jedním ze dnů, který řadíme do týdne kostí a kloubů. Páteř je základní oporou těla - nejen lidského. Páteř nelze nahradit, i když dnešní medicína je schopna "opravit" či nahradit její části. Díky páteři se můžeme pohybovat a měli bychom si na páteř dávat velký pozor, neboť páteří vede prodloužená mícha - součást mozku, která se zatím nahradit nedá.
16. 10. Mezinárodní den proti McDonald's
Mezinárodní den proti McDonald's je součástí Světového dne výživy. Řetězce rychlého stravování McDonald's mají všichni zařazeny v "kolonce" nezdravé výživy. Stravování v těchto řetězcích vede k obezitě a obezita vede k různým nemocem. I zde platí pravidlo, že nic se nemá přehánět a ruku na srdce - kdo si v životě nedal hamburger. Zároveň je pravdou, že sítě McDonald's pořádají různé akce po celém světě, kdy část své tržby věnují na dobročinné akce.
17. 10. Mezinárodní den za odstranění chudoby
Mezinárodní den za odstranění chudoby má připomenout a zvýšit podvědomí o státech, ve kterých se chudoba vyskytuje, obyvatelé mají nedostatek potravy a pitné vody, což mnohdy také vede k různým onemocněním či úmrtí. Tohoto dne v roce 1987 svolal francouzský kněz Joseph Wresinski, zakladatel hnutí ATD (Aide à toute détresse), na pařížském Place du Trocadéro-et-du-11-Novembre velkou demonstraci na podporu lidí žijících v extrémní chudobě. V roce 1992 ustanovilo Valné shromáždění OSN výročí tohoto dne mezinárodním svátkem, který navazuje na Světový den výživy 16. října. OSN zařadila snižování chudoby mezi rozvojové cíle tisíciletí, podle jejích údajů se mezi lety 1990 a 2010 snížil počet lidí žijících v extrémní chudobě o 700 milionů.
17. 10. Světový den úrazů
Světový den úrazů bychom mohli tematicky přiřadit pod týden kostí a kloubů. Vznikl roku 1992, kdy jej OSN vyhlásila jako upozornění na úrazy a hlavně přecházení úrazům, neboť k úrazu můžeme přijít v zaměstnání nebo v běžném životě a právě proto je důležitá prevence, aby se úrazy nestávaly zbytečně.
20. 10. Mezinárodní den kuchařů
Mezinárodní den kuchařů patří komu jinému než všem kuchařům ať už profesionálním nebo "kuchtíkům", které vaření prostě baví. V tento den se konají různé akce spojené s vařením, pečením, smažením a vše co se kuchyně týče. Konají se i dobročinné akce, kdy výtěžek ze zakoupených jídel, dezertů a ostatních pokrmů, je věnován na charitu."
20. 10. Světový den statistiky
Od roku 2010 si statistická komunita po celém světě připomene v pořadí třetí Světový den statistiky.
20. 10. Světový den proti osteoporóze
Světový den proti osteoporóze (řídnutí kostí) je ustanoveno od roku 1988, má zvýšit podvědomí o této vážné a bolestivé nemoci, kterou v České republice trpí až 8% lidí. Tato nemoc postihuje povětšinou starší lidi.
20. 10. Den stromů
Roku 1951 přijala FAO (Food and Agriculture Organisation) Spojených národů
Den stromů jako svátek, který Stromy oslavuje prostřednictvím jejich společného sázení. V současné době se Den stromů slaví ve více než 40 zemích světa. Většinou se slaví na jaře nebo na podzim, ale datum není celosvětově jednotné a liší se podle klimatických podmínek a doby vhodné k sázení stromů v jednotlivých zemích. V České republice připadá Den stromů na 20. října.
21. 10. Den původních odrůd jablek
21. října můžeme všichni, kterým není lhostejné kulturní dědictví, oslavit den původních odrůd jablek. Tento svátek je inspirován dnem zvaným Apple Day, který se tento den slaví ve Velké Británii. Staré odrůdy jednoznačně představují naše kulturní dědictví a jablka jsou naše původní a hlavní ovoce. Jabloň (Malus domestica) je naše královna ovocných stromu.
22. 10. Mezinárodní den balbutiků
Mezinárodní den balbutiků, patří všem, kteří mají problém s mluvou - koktají. Po celém světě se konají různé akce na podporu porozumění lidem s tímto postižením, pořádají se různé přednášky na kterých se lidé dozví o nových způsobech léčby a další nové informace týkající se například logopedických cvičení apod.
24. 10. Den Spojených národů
Den Organizace spojených národů byl vyhlášen 24. října 1947 Valným shromážděním OSN jako výročí Charty Organizace spojených národů a tento den byl věnován vyjádření všech národů světa, cílům a úspěchům Spojených národů a získáním jejich podpory pro svou práci.
V roce 1971 Valné shromáždění OSN přijalo další usnesení (Organizace spojených národů, rezoluce 2782) a prohlásilo, že Organizace spojených národů vyhlašuje tento den mezinárodním svátkem a doporučuje, že by měl být dodržován jako státní svátek ve všech členských zemích Organizace spojených národů.
Den Organizace spojených národů je součástí Týdne Organizace spojených národů, který probíhá každoročně od 20. do 26. října.
24. 10. Světový den pro rozvoj informací
Světový den pro rozvoj informací vznikl z popudu OSN roku 1972. Právě tento den nám připomíná důležitost informací pro naše rozhodování, náš život. V dnešní době většina lidí z "vyspělé" části světe má rychlý přístup k mnoha informacím prostřednictvím internetu a sdělovacích prostředků. Ovšem pravdivost všech informací je otázkou.
od 24. 10. Týden za odzbrojení
Týden za odzbrojení má všem připomenou přítomnost jaderných zbraní a dalších. Jaderné zbraně jsou velký problém, pokud se dostanou do nepovolaných rukou. Všichni víme co jaderná zbraň dokáže způsobit a města Hirošima a Nagasaki toho byly důkazem. Tento den svým způsobem vyzývá majitele všech zbraní k zamyšlení zda-li je mají řádně uschovány a užívali je s rozmyslem, protože jinak zbraně nejsou prostředek pro ochranu zdraví a majetku, ale bohužel někdy způsobí i neštěstí a ve většině případů je to špatná náhoda.
27. 10. Světový den audiovizuálního dědictví
Dne 27. října 1980 přijala generální konference UNESCO v Bělehradě doporučení o ochraně pohyblivých obrazů (Recommendation for the Safeguarding and Preservation of Moving Images). Z iniciativy Národního filmového archivu a České komise pro UNESCO podpořené dalšími národními komisemi odsouhlasila 33. generální konference UNESCO 2005 v Paříži návrh vyhlásit tento den Světovým dnem audiovizuálního dědictví.
29. 10. Světový den mrtvice
Tento světový den byl vyhlášen evropskou institucí EUSI se zaměřením na otázku, jak zmírnit příčinu cévních mozkových příhod a jak zvýšit prevenci tohoto onemocnění. Mozková mrtvice je třetí nejčastější příčinou úmrtí v ČR, a proto se lékaři snaží o této nemoci, které lze dobře předcházet, informovat rizikové skupiny obyvatel. Přitom při včasné diagnóze a správné léčbě nemusí onemocnění končit smrtí pacienta. Díky vhodné výživě, léčbě a kardiologickým operacím, je možné stav pacienta výrazně zlepšit. Světový den mrtvice upozorňuje právě na rizika, která s sebou mrtvice přináší, informuje o příznacích nemoci i o možnostech léčby.
31. 10. Den UNICEF
Nadaci UNICEF zná snad každý. Dětský fond UNICEF pomáhá dětem po celém světě, které trpí nedostatkem pitné vody, jídla a jsou ohrožovány nemocemi. Pomáhá také dětem v seberozvoji a vzdělávání. které je velmi důležité. Prostřednictvím nadačních fondů UNICEF můžete také pomoci dětem.
31. 10. Světový den spoření
Světový den spoření není až tak známý světový den v ČR, oproti tomu je velice známý a oblíbený v Rakousku. V tento den se konají různé akce, kdy banky a další spořící ústavy nechávají nahlédnout (samozřejmě do určité míry) do jejich "zákulisí a práce". Poprvé byl vyhlášen v roce 1924.