
1. 11. Mezinárodní den veganství
Donald Watson, první člověk, který použil slovo VEGAN a v roce 1944 založil v Anglii The Vegan Society. Prvně se tento svátek slavil roku 1994, v den 50. výročí založení (britské) Vegan Society, se kterou je tak úzce propojen. Donald Watson, který se stravoval bez masa osmdesát let a z toho šedesát vegansky, zemřel ve věku 95 let.
Protože na stejný čas připadá i svátek všech svatých, mnoho lidí vnímá tento den také jako pietní akt. Velmi často je ale možné v rámci Světového dne veganství navštívit nejrůznější slavnosti, ochutnávky, happeningy nebo sázení stromů.
2. 11. Světový den vitamínu D
Lidé na celém světě prohrávají boj proti nedostatku vitaminu D a stále více se stává vitamín D nedostatkovým v našem těle. Odhaduje se, že více než 1 miliarda lidí z celkové populace má nízkou hladinu vitamínu D. K tomu dochází, protože netrávíme čas venku na slunci, ale stále více času trávíme doma a pracujeme a žijeme v uzavřených prostorech bez přístupu slunečního záření. Hladina vitamínu D rychle klesá díky tomu, že na podzim už je sluneční svit slabší. Proto slavíme Světový den vitamínu D každý 2. listopad.
3. 11. Den bez pesticidů
Mezinárodní den bez pesticidů je každoročně vyhlašován organizací PAN (Pesticide International Network). V tento den si připomínáme havárii, ke které došlo v noci 3. prosince 1984, v továrně na pesticidy v indickém městě Bhopálu. Do ovzduší tehdy uniklo přibližně 40 tun methylisokyanátu a dalších jedovatých plynů. Téměř okamžitě bylo usmrceno osm tisíc místních obyvatel.
6. 11. Mezinárodní den prevence ničení životního prostředí v průběhu válek a ozbrojených konfliktů
Tento mezinárodní den byl navržen a schválen Valným shromážděním OSN 5. listopadu 2001 během předsednictví generálního tajemníka Kofi Annana z důvodu vývoje válečných strategií a používaných zbraní. V dnešní době mají bohužel moderní zbraně (ať už to jsou jaderné zbraně nebo jiné nelidské vynálezy) dalekosáhlé důsledky na životní prostředí.
10. 11. Světový den vědy pro mír a rozvoj
Světový den vědy pro mír a rozvoj vyhlásilo roku 2001 OSN kvůli zvýšení informovanosti s problematikou získávání prostředků pro vědecké účely, ale také informace o tom jak je věda prospěšná pro veřejnost. Každá vyspělá společnost by měla investovat do vědy a výzkumu, neboť právě v tomto odvětví vznikají inovace a nové objevy, které přispívají k rozvoji společnosti.
11. 11. Mezinárodní den válečných veteránů
Den válečných veteránů, 11. listopad, je den věnovaný památce ukončení 1. světové války. Slaví se zejména v západní Evropě, v USA a v zemích Commonwealthu jako Den památky, Den příměří, nebo Den veteránů. Od roku 2004 je tento významný den připomínán i v České republice.
11. 11. Mezinárodní den prasklých těsnění
Asi nejbizarnější den v roce připadá na 11. listopadu. Zatímco doufáme v příjezd svatého Martina na bílém koni, instalatéři celého světa zřejmě vyráží do práce ve svátečním, protože se slaví Den prasklých těsnění.
13. 11. Mezinárodní den nevidomých
Další ze světových dnů věnovaný zraku. Již jsme tento rok měli Světový den zraku a Mezinárodní den bílé hole. Mezinárodní den nevidomých je věnován na památku výročí úmrtí zakladatele první školy pro nevidomé Valentina Haüy (1745-1822).
14. 11. Světový den diabetiků
Od roku 1991 si každoročně 14. listopadu připomínáme Světový den diabetu (World Diabetes Day) vyhlašovaný Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Mezinárodní diabetickou federací. Projekt mezinárodní diabetologické federace (IDF) má za cíl zvýšení povědomí o všech typech cukrovky a podporu programů prevence cukrovky 2. typu. Tento světový den se slaví 14.11. na počest dne, kdy se narodil objevitel insulinu Frederick Banting.
15. 11. Den vězněných spisovatelů
Mezinárodní PEN klub (celosvětové sdružení spisovatelů) si už více než třicet let připomíná 15. listopad jako Mezinárodní den vězněných spisovatelů. V roce 1960 vznikl v rámci PEN klubu International PEN's Writers in Prison Committee - výbor pro uvězněné spisovatele. V době založení bylo jeho cílem potlačit věznění spisovatelů a násilné umlčování jejich projevu. Zpočátku byl zaměřen především na podporu autorů disentu, kteří byli často vystavováni režimní zvůli.
V současné době výbor monitoruje kolem tisícovky spisovatelů, žurnalistů a publicistů po celém světě, kteří jsou za své projevy vězněni, mučeni a v nejhorších případech i popravováni. Dvakrát do roka publikuje Case List - zprávu o násilí páchaném na spisovatelích. Výbor rovněž pořádá řadu akcí zaměřených proti potlačování svobody projevu a proti její perzekuci.
16. 11. Mezinárodní den tolerance
Mezinárodní den tolerance připomíná, že respekt si zaslouží všichni ostatní lidé okolo nás. V 18. století, za císaře Josefa II. byl podepsán tzv. toleranční patent roku 1781. V dnešní době kosmopolitních měst vztahujeme toleranci nejen k lidem jiného náboženského vyznání, ale i jiné barvy pleti, kultury apod.
17. 11. Mezinárodní den studentstva
Mezinárodní den studentstva, někdy též Světový den studentstva, je připomínkou tragických událostí, k nimž došlo v období od 28. října do 17. listopadu 1939 v tehdejším Protektorátě Čechy a Morava. Byl vyhlášen v roce 1941 v Londýně při příležitosti druhého výročí těchto událostí. Stalo se tak na zasedání Mezinárodní studentské rady, jehož se zúčastnili delegáti z 26 zemí.
Mezinárodní den studentstva je jediným dnem mezinárodního významu, který má český původ.
17. 11. Světový den předčasně narozených dětí
17. listopadu, byl vyhlášen Světovým dnem předčasně narozených dětí. Od roku 2010 slavíme Světový den také v České republice. Nedoklubko je jako člen mezinárodní organizace EFCNI organizátorem oslav pro ČR.
19. 11. Světový den prevence týrání a zneužívání dětí
Světový den prevence týrání a zneužívání dětí si připomínáme v ČR od roku 2001. Tento den nás má upozornit na důležitost prevence a problematiku týrání dětí a snažit se jej eliminovat. V České republice se v tento den konají různé akce s různými tématy, například jak předcházet tyranii a zneužívání a hlavně jak pomoci.
19. 11. Mezinárodní den mužů
Mezinárodní den mužů (zkráceně MDM) je mezinárodní den určený k oslavě všech mužů a připadá na 19. listopad. Je slaven ve více než 60 zemích. První pokusy o zavedení tohoto typu svátku začaly v 60. letech 20. století, ale jeho oslavy proběhly až v 90. letech, delší dobu trval také výběr data, které bylo z počátku prosazováno spíše na 23. února, než došlo k jeho ustálení a mezinárodnímu zpopularizování v roce 1999 na Trinidadu a Tobagu.
Zakladatel tradice Jerome Teelucksingh z Trinidadu a Tobaga uvedl, že 19. listopad vybral jako den oslav především proto, že se jednalo o den narozenin jeho dědečka, kterého chtěl takto uctít.
Na rozdíl od Mezinárodního dne žen, který je svátkem mezinárodně uznávaným Organizací spojených národů, je Mezinárodní den mužů sice slaven v řadě zemí, organizátory oslav jsou však osobnosti nebo skupiny osob. Dalším, v ČR neoficiálním, svátkem podobného charakteru je Den otců, který je slaven třetí červnovou neděli.
19. 11. Světový den toalet
19. listopad se již od roku 2013 tradičně spojuje s oslavou Světového dne toalet. The World Toilet Organization nám v tento den připomíná, že na světě jsou 4,2 miliardy lidí, které nemají přístup k zdravotně nezávadným hygienickým zařízením a splachovací toalety jsou pro ně stále nedostupným luxusem.
20. 11. Den industrializace Afriky
Afrika je 3 největší kontinent světa, svůj název získala od starých Římanů (slunečná, bez chladu), i přes tato - pro evropana superlativa, se Afrika denně potýká s řadou problémů, který má jednoho jmenovatele - nedostatek, ať si vzpomenete na cokoliv, neboť právě probíhající energetická a potravinová krize dopadá na nejchudší. Den industrializace Afriky připomíná, že investice do infrastruktur a tím vybudování pracovních míst a možnost dosahovat vzdělání by bylo lékem, jak Africe z krize pomoci.
20. 11. Světový den dětí
A máme tu jeden z dalších svátků, který patří dětem. Světový den dětí, který můžeme znát také pod úředně vypadajícím názvem Výročí Úmluvy o právech dítěte, je den kdy si máme připomenout, že i děti mají svá práva. Na porušování práv dětí je nutné upozornit a to hlasitě, neboť někdy jsou děti oddělovány od rodičů, týrány, zneužívány a tomu se musí zamezit. Tento den navazuje zejména na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí.
20. 11. Světový den chronické obstrukční plicní nemoci
Den chronické obstrukční plicní nemoci, byl vyhlášen roku 2001. Jedná se o vážné onemocnění plic končící někdy i smrtí. CHOPN postupně ucpává průdušky, může být jako následek bronchitidy. Toto datum má zvýšit podvědomí o této nemoci a zároveň informovat o prevenci.
21. 11. Světový den televize
Světový den televize vznikl na počest J. L. Bairda, který jako první udělal přenos obrázků po telegrafických drátech - vynález století ! V tehdejší Československé republice se s velkou slávou televize spustila roku 1953. V dnešní době si většina z nás nedokáže život bez televize vůbec představit. Na druhou stranu - všeho moc škodí a bohužel celosvětově přibývá dětí, kteří jsou závislí na televizi a dokáží u ní strávit všechen volný čas.
25. 11. Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách
Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách vznikl roku 1981, ale až roku 1999 byl tento den uznán oficiálně OSN. Tento den má po celém světě vzbudit pozornost kvůli násilí páchaného na ženách, více jak polovina žen se za svůj život setká s určitou tyranií, násilím jak fyzickým tak psychickým. V tento den pořádá mnoho organizací různé akce, které mají upozornit na násilí, jak jej identifikovat a jak můžeme pomoci.
25. 11. Mezinárodní den bez nákupů
Za Mezinárodním dnem bez nákupů stojí "nečekaně" muž, který sám pracoval v reklamní agentuře a už se mu nelíbilo jak reklamy ovlivňují lidi a nutí jim zbytečné věci, které ani nepotřebují. Den bez nakupování má podpořit myšlenku toho, co vlastně doopravdy k životu potřebujeme. A přiznejme si sami, kolik zbytečností nakoupíme.
26. 11. Světový den olivovníku
29. 11. Mezinárodní den solidarity s lidem Palestiny
Mezinárodní den solidarity s lidem Palestiny vznikl roku 1977 vyhlásilo jej OSN. Záměrem toho mezinárodního dne je zvýšit podvědomí o krizové situaci v těchto zemí a pokusit se dospět k míru mezi Izraelci a Palestinci.