
1. 6. Mezinárodní den dětí
Mezinárodní den dětí se slaví každoročně 1. června. U příležitosti dne dětí jsou připravovány různé společenské a sportovní akce. Den dětí má upozornit světovou veřejnost na práva a potřeby dětí.
První podnět k založení dne, který by oslavoval děti, vznikl v Turecku při založení Národního shromáždění 23. dubna 1920 během Turecké války za nezávislost. Tehdejší ochránce národních práv Mustafa Kemal prohlásil, že důležitou součástí k budování nového státu jsou děti. Proto ustanovil 23. duben jako Den dětí, který obyvatelé Turecka slaví dodnes a je státem uznávaným svátkem.
Vyhlášení dne dětí, který by se slavil po celém světě, bylo poprvé doporučováno v roce 1925 na Světové konferenci pro blaho dětí. Den dětí však nebyl vyhlášen. Tato konference se konala 1. června 1925. Ve stejný den se v San Franciscu konal festival Dračích lodí, na jejichž oslavu čínský generální konzul shromáždil mnoho čínských sirotků, aby poukázal na to, že by se společnost měla více zabývat blahem dětí. Tyto dvě významné události, které se staly ve stejný den, určily datum oslav Dne dětí, který byl ale oficiálně vyhlášen později.
1. 6. Světový den rodičů
1. 6. Světový den mléka
Historie tohoto svátu se datuje už od roku 1957, kdy se ve švýcarském Interlakenu konala konference významných světových lékařů. Ti se sešli, aby mj. prodiskutovali význam mléka a jeho nezastupitelnou roli ve výživě.
Původně se den slavil 4. června, ale Světová zdravotnická organizace (WHO) přesunula Světový den mléka na 1. června, kdy je Mezinárodní den dětí. Děti a mládež by totiž měly denně zkonzumovat 1000 až 1 200 miligramů vápníku, jehož hlavním dodavatelem do těla jsou zejména mlékárenské výrobky.
2. 6. Mezinárodní den prostitutek
Mezinárodní den prostitutek připadá na 2. června. Datum je ustanoveno od roku 1975.
Obyvatelstvo a také vedení církve se vyjádřilo k této akci pozitivně a ženy podpořilo. Stávka prostitutek se rozšířila i do dalších měst jako Marseille, Grenoble a nebo Paříž. Požadavky byly předneseny až na nejvyšších státních pozicích, které nebyly připraveny se starat o důstojné životní a pracovní podmínky.
Na vzpomínku této události ustanovily prostitutky a jejich organizace 2. červen jako Mezinárodní den prostituce.
3. 6. Světový den jízdního kola
Světový den jízdního kola byl Valným shromážděním OSN vyhlášen na 3. června. Deklarace OSN vyzvala všechny členské státy k oslavě a podpoře cyklistiky a k jejímu začlenění do všech úrovní státní politiky.[1] Jízdní kolo, používané již po staletí, organizace ocenila pro jeho unikátnost, dlouhověkost a všestrannost, přičemž jde o jednoduchý, cenově dostupný, spolehlivý, čistý a ekologicky vhodný dopravní prostředek.
Před vyhlášením tohoto svátku existoval ve stejném dni již od roku 1988 Evropský den jízdních kol, vyhlásila ho organizace Attac.
4. 6. Mezinárodní den dětí, které se staly obětí agrese
OSN vyhlásila mezinárodní den dětí, které se staly obětí agrese roku 1982 jako připomínku dětských obětí při izraelském napadení Libanonu. Dnes nám má tento den hlavně připomínat, že děti by měli mít své dětství a ne zažívat agresi.
5. 6. Světový den životního prostředí
Světový den životního prostředí je připomínkový den OSN pořádaný vždy 5. června. Organizace spojených národů jej pořádá pro zvýšení povědomí o ochraně životního prostředí. Oficiální anglický název je World Environment Day (zkratka WED). Poprvé byl pořádán v roce 1974, aby upozornil na vzrůstající problémy životního prostředí od znečišťování vod a globální změny klimatu po udržitelnou spotřebu nebo ilegální obchod se zvířaty. Každý rok jsou pořádány oslavy v předem určitém místě a je vždy určeno téma těchto oslav.
5. 6. Mezinárodní den boje proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu
6. 6. Den ruského jazyka
7. 6. Světový den bezpečnosti potravin
Světový den bezpečnosti potravin se slaví 7. června. Vzhledem k celosvětové zátěži chorobami přenášenými potravinami, vyhlásilo v roce 2018 Valné shromáždění Organizace spojených národů (OSN) 7. červen Mezinárodním dnem bezpečnosti potravin. Světová zdravotnická organizace (WHO), společně s Organizací OSN pro výživu a zemědělství (FAO) spolupracují s členskými státy a dalšími příslušnými organizacemi při zvyšování povědomí veřejnosti o této důležité problematice, současně se snahou dále celosvětově zlepšovat bezpečnost potravin a snižovat zátěž způsobenou alimentárními nemocemi.
7. 6. Světový den rorýsů
8. 6. Světový den oceánů
Dnešní Světový den oceánů má připomínat důležitost oceánů a moří pro celý svět. Oceány ovlivňují celou naši planetu a mají vliv na klima Země. Naše zdraví, prosperita i stabilní klima závisí na zdravém oceánu.
Světový den oceánů byl vyhlášen v roce 1992 na Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiru. Poprvé se však začal slavit až v roce 2009. Při příležitosti Světového dne oceánů se po celém světě koná řada vzdělávacích akcí.
8. 6. Světový den boje proti nádorům mozku
Světový den boje proti nádorům mozku (World Brain Tumor Day) každoročně 8. června. Tento den byl iniciován německou neziskovou asociací Deutsche Hirntumorhilfe v roce 2000 s cílem rozšířit povědomí o této smrtící nemoci a jako pocta všem pacientům nádorů mozku a jejich rodin.
9. 6. Mezinárodní den archivů
Mezinárodní den archivů (zkráceně MDA, anglicky: International Archives Day) je svátek slavený 9. června, při jehož příležitosti archivy připravují společenské a kulturní akce pro veřejnost.
Návrh na ustanovení Mezinárodního dne archivů se poprvé objevil na mezinárodním archivním kongresu ve Vídni v roce 2004, kde účastníci kongresu schválili žádost adresovanou Organizaci spojených národů na prohlášení tohoto dne. V listopadu 2007 na výročním zasedání Mezinárodní archivní rady (ICA) v bylo schváleno, že se Mezinárodní den archivů bude slavit 9. června. Stalo se tak u příležitosti 60. výročí vzniku Mezinárodní archivní rady, která byla 9. června 1948 v Paříži založena. Poprvé byl 9. červen jako Mezinárodní den archivů slaven v roce 2008.
10. 6. Světový den secese
Světový den secese je událost věnovaná secese který se slaví každoročně 10. června. První Světový den secese v roce 2013 uspořádal The Museum of Applied Arts (Budapest) (IMM) ve spolupráci se Szecessziós Magazin (maďarský časopis o secesi). Zvolené datum - 10. června - je výročí úmrtí dvou slavných architektů, Antoni Gaudí a Ödön Lechner. Činnosti, jako jsou ty, které se organizují na Světový den secese, mají za cíl vytvořit více povědomí secesního dědictví mezi veřejností.
Dvěmi největšími organizacemi v Evropě, které koordinují aktivity Světového secesního dne, jsou Art Nouveau European Route v Barcelonaa síť Réseau Art Nouveau (RANN) v Brusel. V roce 2019 akci podpořila Aliance evropského dědictví.
12. 6. Světový den proti dětské práci
Stále po celém světě je přibližně čtvrt miliardy dětí, které jsou nuceny pracovat. S dětskou prací se setkáváme převážně v zemích Afrika nebo Asie, právě zemí na těchto kontinentech se to týká nejvíce. Práce dětí je celosvětový problém, děti v něterých zemích musí například sloužit v armádě nebo jsou nuceny k prostituci, což je katastrofální stav, a i proto OSN vyhlásilo 12.6. den jako boj proti dětské práci.
14. 6. Světový den dárců krve
Světový den dárců krve si každoročně připomínáme 14. června a má za cíl upozornit na celospolečenský význam dárcovství krve a zároveň poděkovat dárcům za jejich nezištnou pomoc nemocným lidem. Právě transfuzní přípravky jsou pro chod každého zdravotnického zařízení nezbytné, využívají se v mnoha oblastech medicíny, zejména v léčbě hematoonkologických pacientů, závažných akutních stavů, komplikovaných operací či porodů.
15. 6. Světový den proti násilí na seniorech
Světový den proti násilí na seniorech připomínáme od roku 2006. Věnujeme se problematice týrání, zneužívání, zanedbávání, diskriminaci a nebezpečnému chování vůči seniorům.
15. 6. Světový den větru
Dne 15. června 2009 se poprvé pořádal Světový den větru. A to z iniciativy Evropského sdružení pro větrnou energii (EWEA) a Světové rady pro větrnou energii (GWEC), dvou významných mezinárodních organizací, které koordinují v evropském a světovém měřítku podporu využívání energie větru. Členem EWEA je i Česká společnost pro větrnou energii.
16. 6. Den afrického dítěte
Organizace africké jednoty vyhlásila 16.červen Dnem afrického dítěte v roce 1991, aby uctila památku obětí studentských protestů v jihoafrickém Sowetu v roce 1976. Mládež tehdy vyšla do ulic na protest proti nízké kvalitě vzdělávání černošské populace a proti nucené výuce afrikánštiny. Stovky chlapců a dívek byly během protestu zastřeleny a nepokoje během následujících dvou týdnů přinesly další mrtvé a zraněné. Den afrického dítěte je vzpomínkou nejen na oběti těchto událostí a jejich statečnost, ale také příležitostí připomenout současný život a kulturu dětí na Africkém kontinentu.
17. 6. Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha
Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha stanovila OSN na den 17. června. Jedná se o jeden z mezinárodních dnů, řešící biosféru a životní prostředí naší planety, konkrétně boj proti suchu a desertifikaci, mezinárodním dnem se stal od roku 1994.
Hlavním cílem světového dne boje proti desertifikaci je zvýšení povědomí veřejnosti o mezinárodní spolupráci týkající se boje proti desertifikaci a důsledkům sucha. Světový den boje proti rozšiřování pouští je jedinečnou příležitostí, jak si připomenout, že s desertifikací je možné bojovat.
18. 6. Autistický den hrdosti
18. června každoročně organizace po celém světě slaví Den autistické hrdosti, kde se konají akce, aby se navzájem spojily jedinci, na které by se nemělo pohlížet jako na případy léčby.
Den autistické hrdosti poprvé oslavil v roce 2005 Aspies for Freedom a rychle se stala globální událostí.
20. 6. Světový den uprchlíků
Tento den si připomínáme od roku 2000, kdy Organizace spojených národů vyhlásila 20. červen Světovým dnem uprchlíků, si v tento den připomínáme osudy milionů lidí, kteří museli kvůli nejrůznějším válečným konfliktům či přírodním katastrofám opustit své domovy. Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) bylo v loňském roce na útěku 68,5 milionu lidí a v průměru každé dvě sekundy byla vysídlena jedna osoba.
21. 6. Světový den hudby
21. červen byl v roce 1982 vyhlášen ministrem kultury Francie Jacque Langem za den hudby.
Mezinárodní den hudby založili největší skladatelé 20.století (např. Dmitrij Šostakovič) a UNESCO jej pak učinilo platným. Den hudby patří všem po celém světě, hudba nám vyjadřuje pocity, dokáže být velice emotivní a provází nás celým životem. Už malým dětem maminky zpívají ukolébavky.
12. 6. Mezinárodní den triček
Mezinárodní den triček (International T-Shirt Day) je neformální svátek zdůrazňující význam triček, jako základního oděvu.
Dříve lidé nosili pod pracovním oděvem nátělníkové overaly, které měly udržovat tělo v teple. Bohužel byly velmi nepraktické, proto dělníci začali horní část odstříhávat. Na rozdíl od košile nemá triko knoflíky, takže nebylo třeba nic přišívat a při oblékání stačilo jen přetáhnout přes hlavu.
Tričko oficiálně vzniklo 1858 jako součást uniformy francouzských námořníků.
12. 6. Mezinárodní den trpaslíků
Fronta za osvobození zahradních trpaslíků (francouzsky Front de libération des nains de jardin) je podle vlastních slov "nezisková organizace s cílem osvobodit zahradní trpaslíky". Za tímto účelem pořádá akce, kdy bere trpaslíky ze zahrad a přemisťuje je na nová místa - hlavně do volné přírody jako "přirozeného prostředí zahradních trpaslíků". Právně se jedná o krádež, je to přirovnáváno ke krádeži rádia ze zamčeného automobilu.
Skupina se poprvé objevila v roce 1996 ve Francii, když v Alençonu ukradla trpaslíka z předzahrádky, a zůstala aktivní až do ledna 1997. Mezitím se rozpadla na několik menších skupin s celkem 1700 členy a v okolních zemích (Švýcarsko, Itálie, Španělsko, Německo), stejně jako v severní Americe byly založeny podobné organizace.
V některých případech zanechal "zloděj" oběti zprávu, kde může trpaslíka zase najít, a tak to nebylo považováno za krádež.
Jinou variantou je "cestující zahradní trpaslík", kdy si členové ukradeného trpaslíka posílají mezi sebou a ten je vždy vyfotografován před místní pamětihodností. Takové fotografie byly pak poštou anonymně posílány právoplatnému vlastníkovi trpaslíka, aby mohl sledovat cestu svého "osvobozeného" zahradního trpaslíka (viz francouzský film Amélie z Montmartru, kde se tato svérázná činnost objevila také).
12. 6. Mezinárodní den skateboardingu
Den 21.6. je první letní den a lepší termín tak nemohl být zvolen jako Mezinárodní den skejtu.
Mezinárodní den skateboardingu (Go Skateboarding Day) byl vytvořen v roce 2004 Mezinárodní asociací skateboardových společností (IASC), aby pomohl zpřístupnit skateboarding prostřednictvím akcí pořádaných ve velkých městech po celém světě. V roce 2006 se uskutečnilo více než 350 akcí ve 32 zemích. Následující rok obdržel IASC zvláštní uznání Kongresu od americké kongresmanky Loretty Sanchezové za jeho práci při propagaci skateboardingu a povzbuzování mladých lidí, aby se dostali ven a provozovali tento sport.
Tato tradice sahá jen v Čechách do roku 2005 a od té doby se akce na podporu skejtu rozjíždějí na více a více místech.
12. 6. Mezinárodní den jógy
Oslava příchodu léta známá také jako letní slunovrat bude tento rok doprovázena ještě jednou velmi výjimečnou událostí. První letní den, kterým je 21.června se totiž již několik let celosvětově slaví i jako Mezinárodní den jógy.
Myšlenka vytvořit pro milovanou jógu a její poselství mezinárodní den, který by napříč celou planetou ještě více utužil vztah lidí k jejímu cvičení a všemu kouzlu, které jóga přináší, vznikla v roce 2014. Nápad vytvořit rok, co rok se opakující oslavu pro jógu přinesl indického předsedy vlády Narendra Modi. V září roku 2014 vystoupil na Valném shromáždění OSN s projevem zaměřeným právě na jógu, přičemž označil jógu za neocenitelný dar starodávné indické tradice.
22. 6. Mezinárodní den bez kalhotek
Dnes je Mezinárodní den bez kalhotek, tedy den, kdy by si ženy skoro povinně měly užít "den volnosti". Přestože jsou výhody chození naostro v letních měsících neoddiskutovatelné, pro většinu žen je to pořád jakési módní tabu.
O vzniku Mezinárodního dne bez kalhotek se traduje několik teorií a nikdo vlastně neví, jak vlastně započal. Všeobecně se má ale za to, že se slaví od 80. let a jeho základním posláním je, aby se ženy cítily svobodně a taky, aby se svobodně oblékaly.
Historie kalhotek spadá do 12. století. Pořádný rozmach ale zažily až později a populární se staly někdy v 18. století, kdy se začalo myslet také na to, aby nějak vypadaly.
23. 6. OSN pro den veřejné služby
Den OSN pro veřejné služby je upozornění na podstatu veřejné služby jako takové a hlavě připomenutí významnosti lidí, kteří ve veřejných službách působí. Veřejná služba je zakotvena i v kodexu OSN a hovoří následovně: každý má právo vstoupit za rovných podmínek do veřejných služeb své země. Tudíž je tento den i konkrétnější připomínkou lidských práv.
23. 6. Mezinárodní den vdov
Ten vznikl na popud OSN, aby pomohl bojovat proti chudobě a bezpráví, kterému jsou vystaveny vdovy a jejich děti po celém světě. Patronem tohoto dne je Loomba Foundation, organizace založená Shrimati Pushpa Wati Loomba, jejíž matka byla vdova. Jedním z klíčových cílů nadace je upozornit na to, co zakladatelka popisuje jako "neviditelnou katastrofu" ve své knize o ovdovělých ženách. Odhadem žije na světě 250 milionů vdov, z nichž přibližně polovina žije v chudobě, trpí sociální stigmatizací a ekonomickou deprivací jen proto, že přišly o své manžely. Například v Indii museli v roce 1987 prosadit zákon, který zakázal upalování vdov. Do té doby bylo zvykem, že se po smrti manžela jeho družka dobrovolně nebo z donucení nechala upálit na jeho pohřební hranici. Mělo to svůj význam podle legendy, která slibovala ženám, že se v příštím životě opět stanou manželkou svého muže, pokud se s ním upálí na hranici. Svoji roli však hrály i ekonomické důvody, v některých případech byly ženy upáleny i s malými dětmi.
25. 6. Světový den námořníků
Světový den námořníků (někdy též nazýván Mezinárodní den námořníka apod.) nám připomíná důležitost námořní dopravy. Zatímco ve světě se Mezinárodní den námořníků připomíná teprve od roku 2010, tak třeba na Islandu je Den námořníků významnou společenskou akcí již od roku 1983. Slaví se tam druhou neděli v červnu a jelikož je Island ostrov, má pro tamní obyvatele o to větší zvuk, než třeba u nás ve vnitrozemí.
26. 6. Mezinárodní den boje proti zneužívání drog a nezákonnému obchodování s nimi
26. červen byl ustanoven jako Mezinárodní den boje proti drogám a nezákonnému obchodování s nimi již v roce z podnětu Valného shromáždění OSN v roce 1987. Každoročně jsou v rámci tohoto dne celosvětově pořádány informační kampaně a edukační aktivity,
které mají zvýšit povědomí, přinést a doplnit informace o problematice škodlivosti užívání alkoholu
i drog.
26. 6. Mezinárodní den podpory obětem násilí (mučení)
Mezinárodní den podpory obětem mučení, týrání a to nejen fyzického, ale i psychického a význam tohoto mezinárodního dne není nutno zveličovat. Neboť jakýkoliv způsob týraní je velký problém a tento den nám má pomoci, jak v případě nouze někomu týranému, mučenému pomoci a jak týrání přecházet. Bohužel právě při tomto mezinárodním dni si i připomínáme rostoucí tendenci těchto případů.
27. 6. Světový den rybářství
27. červen je od roku 1985 oficiálním svátkem spojeným se sportovním rybolovem (a chovem ryb vůbec). Od roku 2001 je tento svátek dokonce pod oficiální záštitou OSN. Primárním cílem ustanovení tohoto svátku bylo upozornit na nutnost ochrany rybích populací s důrazem na dlouhodobou udržitelnost.
27. 6. Den malých a středních podniků
29. 6. Mezinárodní den tropů
Mezinárodní den tropů, designovaný Valným shromážděním OSN na den 29. června, je připomínkovým dnem OSN. Jeho cílem je oslavit nevšední diverzitu tropických regionů a zároveň upozornit na výzvy, které stojí před národy těchto regionů. Je příležitostí ke sdílení expertízy a k rozvoji spolupráce.
Rozhodnutí slavit tento den padlo v roce 2016, při druhém výročí prvního vydání Zprávy o stavu tropů (angl. the State of the Tropics Report) ze dne 29. června 2014. Zpráva byla výsledkem spolupráce dvanácti předních výzkumných institucí, zabývajících se stavem tropických oblastí.
Den je také připomínkou role tropických regionů při dosahování globálních cílů udržitelného rozvoje a připomínkou specifických výzev, kterým region čelí. K nejpalčivějším výzvám patří ochrana ekosystému, ohroženého probíhajícími klimatickými změnami, deforestací a nadměrnou těžbou dřevin, ale také ochrana lidských společenství v regionu, čelících prudké urbanizaci a demografickým změnám. V tropických oblastech bude totiž do roku 2050 žít většina lidské populace a zejména dětí, ale zároveň budou mít tyto oblasti nejvyšší míru chudoby a podvýživy.
30. 6. Mezinárodní den asteroidů
Mezinárodní den asteroidů je připomínkový den OSN, vyhlášený rezolucí Valného shromáždění OSN na den 30. června. Je každoročně připomínán na den výročí dopadu Tunguzského meteoritu 30. června 1908, jakožto nejničivější události nedávné historie, spojené s asteroidy. Cílem tohoto dne je zvýšit povědomí o asteroidech a o tom, co je možné udělat pro ochranu Země, lidských komunit a budoucích generací před možnou katastrofickou událostí. Pro ilustraci, asteroid 2014 HQ124, objevený 23. dubna 2014, proletěl kolem Země ve vzdálenosti 1 250 000 km pouhých 46 dní po svém objevení, 8. června téhož roku, a asteroid 2015 TB145 proletěl ve vzdálenosti 490 000 km jen 21 dní po objevení.